Kom och sjung med i vår arabiska allsång! Allt under ledning av Jihad Dawod tillsammans med Mozaik Orient Band.
Mozaik Orient Band är bandet som omfamnar den arabiska musiken i sin fulla bredd – gammalt och nytt, egyptisk dansmusik och irakisk Chobi, libanesisk/palestinsk Dabke (folkdans) samt mycket mer. Allt i en strävan att ge många en möjlighet att känna igen sig. De har bland annat hörts på Malmöfestivalen under flera år.
15.30–17.00 // Moriska Paviljongen
Gratis inträde!
Arrangör:
Baghdad Sessions, Arabiskt-svenskt kulturcenter, Mix Musik, Musik i Syd
Programmet äger rum under Malmö Folkfestival 8-12 april.
Malmö Folk Festival
Malmö Folk Festival samlar och manifesterar världens folkmusik i en enda stor fest. Vi vill också lyfta och stärka alla de olika slags aktörer som jobbar med detta året runt.
Festivalen startade 2018 och är alltså ett samarbete mellan en lång rad arrangörer, studieförbund, musikhögskola och folkhögskola. Vi förenas och arbetar medvetet kring jämställdhet, mångfald, tillgänglighet inom folkmusikgenren.








